Oświadczenie środowisk samorządowych

Niezaleni.BB wraz z przedstawicielami środowisk samorządowych z woj. śląskiego wydali oświadczenie w sprawie spekulacji dotyczących izolacji województwa.

W związku z powtarzającymi się spekulacjami dotyczącymi izolacji województwa śląskiego, popartymi wypowiedziami polityków obozu rządzącego, oświadczamy: Jako niezależni samorządowcy z różnych miast województwa śląskiego zdecydowanie sprzeciwiamy się pomysłom „zamykania” województwa z powodu epidemii COVID-19 - napisali w oświadczeniu samorządowcy z niezależnych środowisk z województwa śląskiego. 
 
Województwo śląskie to prawie 5 milionów ludzi, zamieszkujących w regionach zróżnicowanych nie tylko pod względem kulturowym, ale także gospodarczym. W tej chwili również bardzo zróżnicowana jest sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych częściach województwa. Wszelkie decyzje dotyczące walki z epidemią koronawirusa powinny uwzględniać ten fakt. Odgórne traktowanie wszystkich części województwa śląskiego w jednakowy sposób może z jednej strony osłabić zaangażowanie służb państwowych w miejscach, które są rzeczywistymi ogniskami koronawirusa, z drugiej – spowodować niepotrzebne utrudnienia dla mieszkańców i gospodarek tych terenów, w których sytuacja epidemiologiczna jest ustabilizowana. Apelujemy do rządu o racjonalne postępowanie w tej sprawie.
Jednocześnie zdecydowanie opowiadamy się przeciw histerycznym reakcjom części mediów i opinii publicznej. Sprzeciwiamy się obarczaniu winą za rozwój epidemii koronawirusa jednej grupy zawodowej czy mieszkańców jednego regionu: wirus może zaatakować wszędzie i każdego. Wyrażamy solidarność z osobami, które zostały dotknięte przez COVID-19 i podkreślamy gotowość do współpracy w każdej inicjatywie niosącej pomoc w czasie epidemii.
 
Oświadczenie podpisali:
  • Jarosław Zięba – Stowarzyszenie Niezależni.BB
  • Janusz Okrzesik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Niezależni.BB
  • Marcin Maranda – Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy
  • Łukasz Krawiec – radny Rady Miejskiej w Sosnowcu, Stowarzyszenie Wspólnie dla Sosnowca
  • Kajetan Gornig – Stowarzyszenie Energia dla Gliwic
  • Jarosław Gwizdak – Stowarzyszenie Prawo do Katowic
  • Michał Kopański – radny Powiatu Mikołowskiego, Komitet Górnośląskich Samorządowców Lokalnych

 

Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.© 2018-2021 Wszelkie Prawa zastrzeżone
Stowarzyszenie Niezależni.BB