Kampania wyborcza dobiega końca. Trwa też niestety ideologiczna dyskusja o uchodźcach, Niemcach, polexicie lub o tym, czy wrogiem Polski jest „dyktator z Żoliborza”, czy wszystko to i tak „wina Tuska”. W tych przepychankach zupełnie gubi się to, co najbardziej interesuje Polaków. A tą rzeczą jest m.in. nasze najbliższe otoczenie, czyli samorząd lokalny. Stan oświaty, finansów, lokalnego środowiska naturalnego w dużej mierze zależy od decyzji posłów i senatorów.

Niezależni.BB to stowarzyszenie samorządowe i dlatego postanowiliśmy przepytać kandydatów do Parlamentu właśnie o sprawy samorządu. Oczywiście z naciskiem na nasze miasto: Bielsko-Białą. Część spośród kandydatów to byli samorządowcy. Skoro mają być wybrani głosami mieszkańców Bielska-Białej i Podbeskidzia, to niech przekonają nas do siebie. Jakie i czy w ogóle mają rozwiązania mogące pomóc naszemu miastu?

Zadaliśmy pytania „jedynkom” do Sejmu z komitetów w naszym okręgu wyborczym. Odpowiedzieli wszyscy. Dodatkowe pytania zadaliśmy senator Agnieszce Gorgoń-Komor oraz posłowi Przemysławowi Pudzie. Niestety, ten ostatni – jako jedyny – nie odpowiedział na naszą prośbę.

Nasze pytania:

  • Miasto Bielsko-Biała coraz więcej dopłaca do oświaty. Jaką ma Pani/Pan propozycję rozwiązań zmniejszających wkład własny samorządów w finansowanie szkolnictwa? Skąd wziąć na ten cel pieniądze?
  • Jakie przepisy prawne Sejm winien uchwalić, aby zatrzymać proces rozlewania się zabudowy wielomieszkaniowej na przedmieściach oraz niszczenia przez deweloperów terenów przyrodniczo cennych?
  • Bielsko-Biała wraz z powiatami bielskim, cieszyńskim i żywieckim to ponad 600 tys. mieszkańców. Zarówno duże, nie wojewódzkie ośrodki miejskie, jak również powiązane z nimi aglomeracje nie mają narzędzi prawnych do kształtowania samodzielnej, a zarazem bardziej ambitnej polityki w zakresie rozwoju, infrastruktury czy ładu przestrzennego. Co powinien zrobić nowy rząd i parlament, aby wzmacniać możliwości rozwoju Bielska-Białej i Aglomeracji Beskidzkiej?

Na pytania odpowiedzieli (kliknij w nazwisko lub nazwę komitetu, aby wyświetlić odpowiedzi):

Pytanie indywidualne