24 lutego 2023 roku odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Niezależni.BB poświęcone sprawom budowy spalarni odpadów w Bielsku-Białej oraz referendum lokalnego. Odnosząc się do obu tych kwestii, Niezależni.BB podjęli dwie uchwały.

W pierwszej uchwale, członkowie Stowarzyszenia opowiedzieli się przeciwko powstaniu spalarni odpadów w naszym mieście. Niezależni.BB podali kilka argumentów:

  • budowa będzie kosztowała jeszcze więcej pieniędzy niż zakładano, a wysokość opłaty za wywóz odpadów nie spadnie dzięki powstaniu spalarni,
  • inwestycja nie zlikwiduje problemu odoru na wysypisku odpadów w Lipniku,
  • zanim powstanie spalarnia, zmienią się przepisy unijne i krajowe. Za kilka lat tego typu inwestycje mogą zostać objęte opłatami emisyjnymi, co przełoży się na wysokość opłat za wywóz śmieci.

Członkowie stowarzyszenia doszli do wniosku, że w związku z powyższym ryzyko inwestycji jest zbyt duże, a spodziewane korzyści niepewne.

W drugiej uchwale Niezależni.BB zauważają, że pomysł przeprowadzenia referendum lokalnego, który stowarzyszenie wysunęło trzy lata temu, od początku związany był tylko z tematem spalarni odpadów. Dodając do treści uchwały referendalnej pytania o finansowanie in vitro i o ograniczenie ruchu pojazdów w centrum miasta, Prezydent Klimaszewski i jego radni odwodzą uwagę mieszkańców od tematu spalarni. Pytanie o in vitro uruchamia szkodzące samorządowi spory światopoglądowe. Na pytanie o ruch pojazdów w centrum nie da się odpowiedzieć, nie znając planów nowej organizacji ruchu w tym rejonie miasta.  Z tego powodu w przypadku drugiego i trzeciego pytania stowarzyszenie nie udzieliło członkom i sympatykom rekomendacji, pozostawiając odpowiedzi decyzjom indywidualnym.

Jednocześnie Stowarzyszenie Niezależni.BB zadeklarowało, że będzie pilnować, aby zgodnie z ustawą władze miasta nie angażowały się w kampanię referendalną po jednej ze stron.

Pełna treść uchwał: