Radni Niezależnych.BB apelują

Radni Stowarzyszenia Niezalezni.BB zwrócili się z wnioskami do Prezydenta Bielska-Białej oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

W związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa radni Niezależnych.BB zwrócili się do Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego z wnioskiem o zakup aparatury do wykonywania testów na obecność COVID-19 dla placówek służby zdrowia w Bielsku-Białej. Niezależni.BB zabrali także głos w sprawie przeprowadzenia zbliżających się wyborów prezydenckich.


Jak stwierdzili radni Niezależnych.BB w przesłanej do Prezydenta Miasta interpelacji, obecnie widoczny jest brak dostatecznej wiedzy na temat stanu zdrowia wielu osób, będących potencjalnymi nosicielami koronawirusa. "Zwiększenie liczby dostępnych testów mogłoby wpłynąć na częściowe obniżenie wzrastającej liczby zgonów, które czekają nas w najbliższych tygodniach. Dlatego część samorządów na własną rękę finansuje zakup potrzebnej aparatury." - piszą radni w dokumencie podpisanym przez szefową klubu Niezależnych.BB Małgorzatę Zarębską. Za przykład podają prezydenta Poznania, który zadecydował o zakupie za 100 tys. zł sprzętu do wykonywania szybkich testów na koronawirusa dla laboratorium tamtejszego szpitala miejskiego.

Niezależni.BB wystosowali także list do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej. Stwierdzili w nim, obserwując sytuację w Bielsku-Białej oraz w całym kraju, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w dniu 10 maja nie jest możliwe. Zdaniem Niezależnych.BB przemawiają za tym trzy względy:

  • dostępne prognozy rozwoju pandemii pokazują, że na początku maja w Polsce nadal występowało będzie zagrożenie koronawirusem COVID-19, toteż konieczne będzie postępowanie wg środków bezpieczeństwa, ograniczających bliskość i częstotliwość kontaktów międzyludzkich. W takiej sytuacji organizacja powszechnych wyborów stoi w jawnej sprzeczności z wszelkimi środkami bezpieczeństwa wprowadzanymi przez organy państwa,
  • nie ma możliwości należytego zabezpieczenia osób przebywających w lokalach wyborczych.
  • niemożliwe jest skompletowanie składów obwodowych komisji wyborczych.  Komitety wyborcze mają do 10 kwietnia br. czas na zgłoszenie swoich kandydatów do tych komisji. Tymczasem, decyzją rządu, do 11 kwietnia br. obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się i funkcjonowaniu większości. W przypadku Bielska-Białej Urząd Miejski ograniczył bezpośredni kontakt z mieszkańcami do komunikacji telefonicznej i mailowej. W związku z zaistniałą sytuacją wiele osób, pierwotnie deklarujących chęć zasiadania w OKW, wycofuje się z obawy o zdrowie i życie swoje oraz swoich najbliższych.


Jako reprezentanci mieszkańców Bielska-Białej w Radzie Miejskiej nie godzimy się na działanie Rady Ministrów i Prezydenta RP, które w sposób jawny godzi w życie i zdrowie obywateli. Dlatego, protestujemy przeciwko obecnej dacie wyborów, stwierdzając, że przeprowadzenie ich w naszym mieście niesie za sobą najwyższe konsekwencje dla jego mieszkańców - piszą w liście radni Stowarzyszenia Niezależni.BB.

 

Pełna treść wystapień w pliku PDF:

 


Lista wiadomości
Strona główna


© 2015-2020 Wszelkie Prawa zastrzeżone
Stowarzyszenie Niezależni.BB