Smart city, czyli inteligentne miasto

Inwestycja w smart city to inwestycja w rozwój miasta ale także wymierne oszczędności – mówi Janusz Okrzesik, kandydat na prezydenta Bielska-Białej.

Nowe technologie wpływają na sposób zarządzania miastem, ułatwiają funkcjonowanie w nim mieszkańców i turystów, komunikację z urzędem. Inteligentne miasto to przyszłość Bielska-Białej – dodaje.

Janusz Okrzesik podczas piątkowej konferencji prasowej zaprezentował założenia swojego programu poświęcone smart city. Smart city w mieście to przede wszystkim konkretne rozwiązania – m.in. oświetlenie uliczne, inteligent monitoring miejski, komunikacja z mieszkańcami, jakość powietrza, nowoczesny transport, Wi-Fi w mieście, rowery i pojazdy miejskie, Big Data, ładowanie samochodów elektrycznych, inteligentna gospodarka odpadami.

– Z punktu smart city trzeba brać pod uwagę trzy aspekty. Po pierwsze oszczędności, które wynikają  na przykład z modernizacji oświetlenia ulicznego, która polega na wymianie opraw sodowych na ledowe i wprowadzeniu systemu sterowania. To są oszczędności na poziomie 60-70% w stosunku do dzisiejszych opłat, jakie samorząd ponosi za energię elektryczną. Drugi problem, szczególnie na południu Polski, to smog. Tu do wykorzystania są możliwości związane z pomiarami jakości powietrza, ale także co z prezentowanych danych wynikać powinno, czyli m.in. dofinansowania do wymiany kotłów, a także szybsze dotarcie to tzw. „trucicieli”. Bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa zaczynając od najmłodszych kończąc na seniorach. Trzeci ważny element idei Smart City to zintegrowany transport miejski wykorzystujący zarówno pojazdy komunikacji miejskiej jak i alternatywne środki transportu, takie jak rowery miejskie czy skutery,  pojazdy miejskie, połączone najlepiej w zintegrowaną kartą miejską. Korzystanie z karty powinno dawać także inne korzyści – zniżki do kin, muzeów, udział w wydarzeniach miejskich itp. - wymienia Piotr Żochowski, niezależny ekspert od smart city.

Przyszłością miasta są e-parkingi. Udostępnienie aplikacji, która ułatwi znalezienie miejsca parkingowego. Możliwość dokonanie opłaty za postój za pośrednictwem aplikacji. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych określa działania i wymagania względem samorządów w zakresie: transportu miejskiego, punktów ładowania samochodów elektrycznych, korzystania z miejsc postojowych w celu ładowania. - Trzeba tworzyć takie miejsca. Potrzebna jest aplikacja nawigująca do miejsc ładowania, obsługa płatności i zgłoszeń kierowców – mówi Janusz Okrzesik.

Ważnym i cennym źródłem informacji o funkcjonowaniu miasta jest Big Data. - Zewnętrzne dane mogą być wykorzystane do analizy przepływu mieszkańców, analiz pod kątem turystyki, planowania inwestycji transportowych i drogowych – wyjaśnia ekspert od smart City.

Wiele z tych projektów można wprowadzić sięgając po dofinansowanie zewnętrzne – m.in.z programu Unii Europejskiej: Smart Cities and Communities.

 

 

 


Lista wiadomości
Strona główna


© 2018 Wszelkie Prawa zastrzeżone
Stowarzyszenie Niezależni.BB